De kustwacht waakt over de zee

Kustwacht

Seacoast 2025 Oefening

Begin juli, dat betekent traditioneel dat de gouverneur van de provincie West-Vlaanderen samen met de betrokken land-, zee- en luchtpartners de afsprakenregeling reddingen aan de Belgische kust, uittest. Plaats van afspraak dit jaar was de kustgemeente Nieuwpoort. Onder de codenaam ‘Seacoast25’ lanceerden we twee scenario’s waarop de deelnemers moeten reageren zoals bij een reëel incident volgens de principes opgenomen in de afsprakenregeling.

Foto van de jaarlijkse oefening 'afsprakenregeling drenkelingen' stransredders helpen het slachtoffer

De doelstellingen die voorop gesteld worden voor de oefening met als codenaam ‘Seacoast25’ zijn het:

  • Testen van de afsprakenregeling reddingen aan de Belgische kust – versie 15 juni 2025 (groene periode – dit wil zeggen tijdens de opening van de strandreddingsdiensten).
  • Testen van de alarmering van de betrokken interventiediensten.
  • Testen van de onderlinge communicatie tussen de betrokken diensten op land, op zee en in de lucht.
  • Testen van de uitbouw van de commandopost (CP) op het terrein: hierin zitten de betrokken hulpverleningsinstanties die samen de reddingsoperatie coördineren aan land. Concreet gaat het over brandweer, medische diensten, politie en strandreddingsdienst.

In het eerste scenario wandelen een mama en haar kind op het staketsel van Nieuwpoort. Op een onbewaakt moment, valt het kind tussen de relingen aan de kop van het staketsel, in zee. De mama neemt (in paniek) contact met de NC112. De strandredders merkten het incident en brachten het kind razendsnel op het strand. De strandredders trainen geregeld op reddingen aan moeilijke punten zoals aan de kop van het staketsel. Dit is echter niet evident. Gezien de zonnige en rustige weerssituatie werd hier geen bijstand gevraagd.

Tijdens het 2de scenario oefenen een groep van 4 zeekayakkers op zee. Eén van de zeekayakkers komt in aanvaring met twee private zeilboten. De zeekayak breekt in twee en zinkt. De zeekayakker is gewond en wordt door zijn collega’s aan boord gebracht. De gewonde zeekayakker wordt op het ponton gelegd dat gevormd wordt door de twee kayaks met elkaar te verbinden, deze techniek dient om te vermijden dat de gewonde zou onderkoelen. De zeekayakkers melden aan het MRCC dat ze door een aanvaring een gewonde aan boord hebben en zelf stilaan onderkoeld geraken. Ze melden dat ze in aanvaring kwamen met een zeilboot en dat er ook nog een tweede zeilboot betrokken is. Ze gaven mee dat er bij de zeilboten zeker een paar personen over boord gingen, maar konden niet zeggen hoeveel personen. Ze vroegen hulp voor hun gewonde collega zeekayakker. De zeekayak die overblijft, kayakt naar het strand en alarmeert een 8-talminuten later de strandredders.

Daarnaast nam één van de zeilboten ook contact met het MRCC: zij meldden dat ze op de beide boten met 5 personen aanwezig waren en dat er in totaal 4 personen overboord zijn geslagen door de botsing. Dit betekent dus dat in het tweede scenario in het totaal 14 simulanten betrokken zijn, waarvan 7 in de problemen geraken.

Het 2de scenario hield 3 zichtbare drenkelingen en 4 vermisten, het duurde een hele tijd vooraleer er daar een duidelijk zicht was op het aantal gewonden. Door de complexiteit van het incident en door de nood aan veel middelen was er meteen aanleiding tot de activering van de afsprakenregeling. De oefening bewees eens te meer zeer nuttig te zijn om de afspraken op te frissen en te verfijnen en opportuniteiten te herkennen om nóg beter samen te werken.